News

Nowa terapia daje nadzieję dla leczenia poważnej choroby koni

Zespół badawczy z Wydziału Mikrobiologii Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych (SLU) opracował przełomową szczepionkę przeciw wysoce zakaźnej chorobie koni, zołzy, która powodowana jest przez bakterię paciorkowca

Zespół badawczy z Wydziału Mikrobiologii Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych (SLU) opracował przełomową szczepionkę przeciw wysoce zakaźnej chorobie koni, zołzy, która powodowana jest przez bakterię paciorkowca zołzowego (Streptococcus equi). Wyniki badań, opublikowane w czasopiśmie Public Library of Science (PLoS) Pathogens, pokazują, że nowa szczepionka, oparta na technologii rekombinacji DNA, okazuje się wysoce skuteczna i może nawet zaowocować powstaniem szczepionek przeciw zakażeniom paciorkowcowym u ludzi.

1232030_white_horseZołzy jest koszmarem każdego konia i właściciela stajni. Objawy choroby obejmują wysoką gorączkę oraz powiększone węzły chłonne w szyi konia, prowadzące do pęcherzyków, które następnie pękają. W niektórych przypadkach pęcherzyki stają się tak duże, że odcinają dopływ powietrza w tchawicy konia, powodując zatrzymanie oddychania. Większość koni, które chorują na zołzy, wraca do zdrowia i uodparnia się, ale w najgorszych przypadkach koń zdycha. Leczenie choroby antybiotykami jest często nieskuteczne.

Wybuch choroby może powodować poważne problemy ekonomiczne dla stajni, gdyż poddaje się je kwarantannie przez okres do roku od chwili ujawnienia choroby. Konie, które wyzdrowiały, mogą wciąż roznosić bakterie jeszcze przez okres do 8 miesięcy. Choroba panuje na całym świecie. Około 100 przypadków jest zgłaszanych co roku w Szwecji i powyżej 1000 w Wielkiej Brytanii.

Do tej pory nie opracowano żadnej bezpiecznej, całkowicie skutecznej szczepionki. Obecna szczepionka jest oparta na żywych bakteriach i wiadomo, że powoduje ona poważne skutki uboczne. Poza tym zapewnia tylko krótki okres odporności. Teraz zespół badawczy z SLU stworzył szczepionkę opartą na czystych białkach produkowanych za pomocą technologii rekombinacji DNA.

Nowa szczepionka stanowi połączenie siedmiu białek paciorkowca. W testach szczepionka okazała się wysoce skuteczna i nie wykazała żadnych skutków ubocznych. Zaszczepione konie monitorowano przez okres trzech tygodni pod kątem objawów choroby, a sześć na siedem koni wykazało znaczącą ochronę przed objawami. Wszystkie z siedmiu niezaszczepionych koni zaraziło się chorobą.

A to już wiesz?  EU-Projekt setzt neue Tierschutzstandards für artgerechte Haltung

W skład zespołu badawczego weszli naukowcy z SLU, Instytutu Karolinska w Sztokholmie, szwedzkiej firmy farmakologicznej Intervacc AB oraz brytyjskiego Animal Health Trust. Zespół jest przekonany, że w niedalekiej przyszłości może wprowadzić na rynek nową szczepionkę przeciw zołzy. Pozytywne wyniki wskazują również na możliwość opracowania innych szczepionek przeciwko zakażeniom paciorkowcem opartych na białkach zarówno u zwierząt, jak i ludzi (zakażenia te mogą powodować choroby takie jak zapalenie migdałków i liszajec).

Profesor Bengt Guss z SLU, który był szefem badań, powiedział: “Jest to bardzo ekscytujący projekt, w którym podstawowe wyniki badań w nowych zastosowaniach oraz nową wiedzę można wykorzystać do opracowania szczepionek przeciw innym bakteriom. To z kolei jest bardzo istotne, zważywszy na zwiększoną liczbę chorób zakaźnych powodowanych przez bakterie odporne na antybiotyki”.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej:

PLoS Pathogens:
http://www.plospathogens.org/home.action

Swedish University of Agricultural Sciences:
http://www.slu.se/?id=580

Karolinska Institutet:
http://ki.se/

Teksty pokrewne: 30544

Kategoria: Różne
Źródło danych: PLoS Pathogens; SLU
Referencje dokumentu: Guss, B., et al. (2009) Getting to grips with strangles: an effective multi-component recombinant vaccine for the protection of horses from streptococcus equi Infection. PLoS Pathogens 5(9): e1000584. DOI:10.1371/journal.ppat.1000584.
Indeks tematyczny: Nauki biologiczne; Medycyna, zdrowie; Badania Naukowe; Weterynaria i nauki o zwierzętach

RCN: 31415

http://cordis.europa.eu/fetch?CALLER=PL_NEWS&ACTION=D&SESSION=&RCN=31415

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy